Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği
İletişim Linkler Fotoğraf Arşivi Etkinliklerimiz Kurslarımız Derslerimiz Derneğimiz Ana Sayfa
Makaleler > SESİN FİZYOLOJİSİ-DR.Arif ŞANLI
Makaleler köşemizde her ay, sesin özellikleri, ses sağlığı, ses bakımı, sesin doğru ve güzel kullanılması, ses hastalıkları ve tedavileri ile ilgili yeni bir konuyu anlatarak sesini kullanan sanatçı ve ses eğitimi gören dernek öğrencilerine faydalı olmaya çalışacağım.


SES; Basınçlı havanın nefes verme esnasında ses tellerinin birbirine yaklaşması ve teması esnasında hava sürtünmesinden oluşan bir fizyolojik olaydır.

SESİN RENGİ( tını): Periyodik titreşimlerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Temel frekans(temel ton) ve yan frekansaları(kısmi ton) içerir. Ses renginde solunum yollarının anatomik yapısı önemli olup o kişiye ait bir özelliktir.

SESİN PERDESİ(frekans): Herbir zaman biriminde ses tellerinin titreşim sayısıdır. Frekans yükseldikçe ses incelir, tiz perdeden söylenmiş olur.

SESİN ŞİDDETİ: Amplitüd dalgalarının yüksekliği ile ifade edilir. Piyano, forte dediğimiz hafif, kuvvetli, zayıf, güçlü ses gibi sözlerle ifade edilir.

SES GENİŞLİĞİ(kapasite): En pes sesten en tize, nekadar doğru sesin çıkarılabildiğini ifade eder. 2 oktav, 3 oktav ses genişliği gibi.

SESİN HACMİ(volüm) Bir sesin kesintiye uğramadan uzatılabildiği maksimum süreyi ifade eder. Ortalama erkeklerde 25, kadınlarda 17 saniyedir.

SESİN REZONANSI: Ses tellerinde oluşan ham sesin, rezonatör dediğimiz gırtlak,ağız,burun ve sinüs boşluklarırıa çarpması sonucu meydana gelen ilave yan titreşimlerdir, bir nevi kapalı boşluklarda sesin yankılanmasıdır. Sesin derinliği ve kalitesinde rol oynar.


Türkiye Finans Katılım Bankası Kartal Belediyesi Kültür A.Ş
ana sayfa | derneğimiz | derslerimiz | kurslarımız | etkinliklerimiz | iletişim
cep telefonu aksesuarları
Copyright © 2007. Her hakkı Dr. Arif Şanlı Musiki Derneğine'ye aittir.